przejdź do głównego menu przejdź do treści

Aktualności Mieszkań Chronionych Wspieranych w 2022 roku

DZIEŃ PASZTECIKA SZCZECIŃSKIEGO.


Dwóch mężczyzn w barze jedzą paszteciki szczecińskie.

Tak jak "dzień święty świecić " należy, tak Dzień Pasztecika Szczecińskiego należy uczcić konsumpcją tego naszego regionalnego specjału, który produkowany jest ze smażonego ciasta drożdżowego nadziewanego zwykle mieszankami mięsnymi, lub jarskimi.

Pasztecik Szczeciński to danie typowe dla Szczecina, uważane za jeden z symboli miasta. Jego historia sięga 1969 r., kiedy to z demobilu radzieckiej armii stacjonującej w mieście przekazano trzy maszyny do prigotowlenija pirożkow (pasztecików). Zostały zaprojektowane jako kuchnie polowe, były więc bardzo wydajne. Drożdżowe nadziewane paszteciki stały się hitem, w latach 70. i 80. ustawiały się po nie długie kolejki. „Oryginalna” maszyna pracuje do dziś w barze Pasztecik przy ul. Wojska Polskiego 46. Warto tam zajść także po to, żeby zobaczyć niemal niezmieniony od lat 70. wystrój baru.


 

27.10.2022

Mieszkanie Wspomagane

  1. Mieszkanie Wspomagane przeznaczone dla 6 mężczyzn po kryzysach psychicznych oraz wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych, którzy ze względu na trudną sytuację życiową spowodowaną chorobą psychiczną, potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w życiu codziennym.

    Czytaj dalej

  2. Mieszkanie Wspomagane przeznacza się dla 5 pełnoletnich, niepełnosprawnych mężczyzn, którzy ze względu na trudną sytuację życiową spowodowaną np. kryzysem psychicznym lub innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w życiu codziennym, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostki całodobowej opieki.

    Czytaj dalej

  3. Mieszkanie Wspomagane przeznacza się dla 6 pełnoletnich, niepełnosprawnych kobiet, które ze względu na trudną sytuację życiową spowodowaną np. kryzysem psychicznym lub innymi przewlekłymi zaburzeniami czynności psychicznych potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w życiu codziennym, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostki całodobowej opieki.

    Czytaj dalej

Wiadomości