przejdź do głównego menu przejdź do treści

Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 4

Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 4 przy Al. Bohaterów Warszawy 27 w Szczecinie, jest placówką pobytu dziennego dla 20 osób powyżej 18 roku życia, po przebytym kryzysie psychicznym oraz wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych oraz osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi, które aktualnie nie wymagają  leczenia szpitalnego, mieszkających na terenie Miasta Szczecin. Ośrodek czynny jest  od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.  Głównym celem działalności Zespołu Wsparcia Środowiskowego Nr 4 jest świadczenie usług w zakresie kształtowania i podtrzymywania umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia we własnym środowisku społecznym. Cel realizowany jest poprzez zajęcia aktywizujące i uspołeczniające.

Zajęcia prowadzone są zgodnie z programem przygotowanym przez poszczególnych pracowników i obejmują terapię prowadzoną w następujących pracowniach:

kulinarnej

Celem działalności pracowni kulinarnej jest przygotowanie uczestnika do samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności przygotowywania posiłków. Ponadto trening kulinarny ma na celu rozwijanie zainteresowań kulinarnych i doskonalenie umiejętności wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce. Działania prowadzone w ramach pracowni ukierunkowane są na usprawnianie funkcji manualnych niezbędnych do pracy w kuchni. Poprzez udział w treningu kulinarnym uczestnicy poznają i utrwalają zasady bezpieczeństwa i higieny, doskonalą umiejętności obsługi sprzętów gospodarstwa domowego oraz zwiększają swoją wiedzę na temat prawidłowego żywienia.

Pracownia realizuje swoje założenia poprzez:
•    Planowanie menu;
•    Przygotowywanie posiłków;
•    Obróbkę produktów (gotowanie i pieczenie);
•    Naukę podstawowych zasad nakrywania do stołu;
•    Poznawanie zasad estetyki podawania potraw;
•    Kształtowanie umiejętności zdrowego żywienia

 

Pomieszczenie kuchenne z szafkami na dole oraz u góry.

Pomieszczenie jadalniane ze stołami i krzesłami

 

plastycznej

Zadaniem prac  podejmowanych przez uczestników zajęć w ramach pracowni jest pobudzenie wyobraźni twórczej, wyszukiwanie i rozwijanie indywidualnych talentów i zdolności, promowanie twórczości artystycznej oraz usprawnianie zdolności manualnych. W  trakcie warsztatów arteterapii uczestnicy wykorzystują różnorodne formy plastyczne i rękodzielnicze, poszukują nowych form wyrazu wykorzystując przy tym niejednokrotnie materiałów ekologicznych, naturalnych i recyklingowych. Prezentowane przez uczestników formy wyrazu artystycznego mają dodatkowo za zadanie kształtowanie poczucia sprawczości.

pracownia plastyczna, z krzesłami i stołem.

komputerowej

Głównym celem działalności pracowni komputerowej jest kształtowanie umiejętności podążania za rozwojem technologicznym. W trakcie codziennego dnia uczestnicy kształtują swoje umiejętności w zakresie obsługi komputera, urządzeń peryferyjnych oraz sprzętów przenośnych. Dzielność pracowni ma na celu zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu i technologicznemu. W trakcie zajęć edukacyjnych dąży się do poprawy świadomości na temat zagrożeń związanych z utratą danych osobowych i wrażliwych. 

Podczas zajęć uczestnicy mają możliwość: 
•    Nauki obsługi komputera i programów użytkowych;
•    Gromadzenia, przetwarzania i archiwizacji danych;
•    Sporządzania pism i dokumentów użytkowych;
•    Obsługi urządzeń wielofunkcyjnych i przyłączy komputerowych;
•    Nauki obsługi Internetu;
•    Doskonalenia umiejętności korzystania z portali dla obywatela.

 

Pomieszczenie biurowe z komputerami oraz drukarką

muzykoterapii

To jedna z najbardziej lubianych form terapii uczestników ZWŚ 4. Słuchanie odpowiednio dobranych utworów muzycznych, wspólne śpiewanie, ćwiczenie prostych układów tanecznych, czytanie wierszy z podkładem muzycznym połączone z dyskusją na ich temat – to zajęcia o kojącym działaniu, niwelującym stany lękowe, pobudzające, jak również aktywizujące.

biblioterapii, pokój wyciszeń

Ta forma terapii skupia nie tylko miłośników literatury i wierszy terapeutycznych, ale również osoby które chcą podzielić się własnymi przemyśleniami na temat prezentowanych treści.  W trakcie grupowych spotkań uczestnicy zajęć wspólnie czytają wiersze, książki, artykuły z czasopism popularnonaukowych, jak i dzielą się własną twórczością. Integralną częścią zajęć  jest nauka rozpoznawania prawidłowych postaw społecznych i umiejętności interpretowania pojęć. Ponadto zajęcia mają na celu korygowanie negatywnych postaw i stereotypów.

Pomieszczenie z kanapą do siedzenia oraz szafą.

W ramach zajęć terapeutycznych prowadzi się również:

konsultacje psychologiczne

W trakcie spotkań indywidualnych i grupowych uczestnicy nabywają umiejętności poprawnego funkcjonowania w środowisku rodzinnym, lokalnym i społecznym. Mają możliwość przeprowadzania treningu umiejętności społecznych i interpersonalnych w tym: treningu umiejętności prowadzenia rozmowy, a także trening rozwiązywania sytuacji trudnych. Zajęcia z psychologiem to również wsparcie terapeutyczne, pomoc w problemach opiekuńczo – wychowawczych, przeciwdziałanie i rozwiązywanie konfliktów wśród uczestników oraz psychoedukacja.

konsultacje pracownika socjalnego

Wśród pracowników zespołu wspierająco –aktywizującego istotną rolę odgrywa także pracownik socjalny, którego głównym zadaniem jest pomoc osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, rodzinnej i społecznej. Pracownik socjalny integruje działania wokół rodziny oraz jej środowiska lokalnego. Przyczynia się do wzmacniania zdolności uczestników do samodzielnego rozwiązywania własnych problemów życia codziennego.

W Zesapole Wsparcia Środowiskowego Nr 4 prowadzone są również:

•    Zajęcia relaksacyjne połączone z aromaterapią/ gimnastyka ogólnorozwojowa; 
•    Trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów; 
•    Trening umiejętności komunikacyjnych z wykorzystaniem alternatywnych i wspomagających sposobów komunikowania się w szczególności do osób wykazujących problemy komunikacyjne;
•    Terapia zajęciowa w zakresie rozwoju mowy;
•    Filmoterapia; 
•    Trening gospodarowania własnymi środkami finansowymi;
•    Trening nauki higieny;
•    Trening dbałości o wygląd zewnętrzny;
•    Trening pamięci, gry stolikowe i logiczne , "Rummikub" , bilard;
•    Trening umiejętności praktycznych;
•    Trening umiejętności spędzania czasu wolnego;
•    Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i w dostępie do świadczeń zdrowotnych;  
 

Sala do spotkań ze stołem do gry w bilarda oraz krzesłami.

Uczestnicy Zespołu Wsparcia Środowiskowego Nr 4 mają do dyspozycji w pełni wyposażoną szatnię.

Szatnia z meblami i fotelem.

Zespół Wsparcia Środowiskowego Nr 4

przy Al. Bohaterów Warszawy 27 w Szczecinie jest placówką pobytu dziennego dla 20 osób powyżej 18 roku życia, po przebytym kryzysie psychicznym oraz wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych oraz osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi, które aktualnie nie wymagają leczenia szpitalnego, mieszkających na terenie Miasta Szczecin.

Czytaj dalej

Wiadomości